Yüzyıllık Markalar Derneği

Frequently Asked Questions

 

 • My watch is 50 meters waterproof, I cannot even dive 1 meter...
The specification here, is not the only the depth it is the pressure. You can reach that pressure easily without diving 50 meters, for instance showering and swimming frequently would be dangerous for a 50 m waterproof watch. We recommend our customers to read the waterproof section of the watch manual. Burada belirtilen özelliğin derinlik değil basınç olduğu, genelde 50 metre basınca dayanıklı saatle bile sürekli duşa, denize girmenin riskli olacağı anlatılmalıdır. Ayrıca saatin kullanım kılavuzunda bulunan su geçirmezlik açıklamasının okunması önerilir.
 • I paid so much money for a watch that is not waterproof?! 
The value of the watch and being waterproof are two different issues. Customer should be informed about the specifications of the watch, and the difference between sports watches and elegant watches.   Saatin değeri ile su geçirmezlik özelliği farklı konulardır. Müşteriye saatin özellikleri, fantezi ve spor saat farkı iyi anlatılmalıdır.
 • The color of my gold watch faded... 
If the watch is genuine gold, this is not possible. However in  gold plated watches, the micron plating and the technique becomes important. Also the perspiration level that changes for each person is also an issue. 
 • My watch stops when I take it off...
First of all one must see if the watch is mechanical or quartz. Because sometimes people who are used to quartz watches, forget how a watch works. Mechaincal watches however, work by manual winding or arm movements. The manual winding watches need to be winded generally every 24 hours, the automatic watch however stops 24-36 hours after taking it off.
 •  The date on the watch changes at noon instead of at midnight...
When setting the time, one must pay attention that when the date changes, it is midnight 12.
 •  My watch does not change the date exactly at midnight...
Even some of the highes quality watches change the date at exactly 12.00 am midnight. Couple of minutes before or after is normal, however more than couple of minutes might be fixed by maintenance.
 •  Mekanik saatlerde takvim ayarı nasıl yapılıyor...
Pilli ve mekanik saatlerde takvim ayarı, ayar kolu birinci kademeye çekilerek seri olarak yapılabilir. Ancak mekanik (kurmalı ve otomatik) saatlerde bu ayarın, saat 9.00 ile 2.00’nin arasını gösterirken yapılması doğru değildir, çünkü bu aralıkta takvim çarkları atma hazırlığında olduğundan seri olarak çevirmek çarklara zarar verebilir. Öncelikle ayar kolu ikinci kademeye çekilerek akrep ve yelkovan bu aralığın dışına çıkarılmalı, tekrar birinci kademeye gelip takvim ayarı yapıldıktan sonra doğru saat ayarlanmalıdır.
 •  Çok kıymetli mekanik saatim, pilli saatim kadar dakik gitmiyor...
Mekanik saatler usta işi ve el emeğinin eseridir. Zemberek denilen bir spiral yayın sıkıştırılıp genleşmesi ve buradan gelen mekanik enerjinin balans tarafından regüle edilerek eşit aralıklarla çarklara yansıtılması prensibiyle çalışır. Bu nedenle pilden aldığı elektrik enerjisiyle titreşen quartz mineralin zamanı eşit aralıklara bölmesiyle çalışan, elektronik devrelerden oluşan pilli saatler kadar dakik olmayabilirler. Mekanik saatlerde kabul edilebilen ayar farkı günde +/- 15 saniyedir, pilli saatlerde ise bu fark ancak bir ayda görülebilir. Mekanik saatler yaz - kış ısı farklarından daha çok etkilendiği gibi kullanıcının günlük hareket yoğunluğundan da etkilenebilir. Normal periyodik bakımı (2-3 yılda bir temizlik ve yağlama) yaptırılan bir mekanik saat, kullanıcısını hiçbir zaman randevusuna geciktirmez ve yolda bırakmaz.
 •  Saat kolumu yara yapıyor, tahriş ediyor. Metal alerjim var herhalde....
Önce saatin arka kapağının ve kasasının çelik olup olmadığına, kayışlı ise tokanın yıpranmasına bakılmalıdır. Çoğu zaman bu şikayetler saatin bu bölümlerinin adi metalden yapılması ve metalin yüzeyindeki kaplamanın kalkmasından kaynaklanmaktadır.
 • The second hand does not stop exactly at divisions...
This is caused mostly because of the look angle (line of vision), however, the problem can also be that the divisions on the dial were not painted correctly or the second hand was not assembled correctly.
 •  You are the importer and the dealer of the watch that I inherited from my father, but how come you do not have spare parts?
Saat modellerinin seri üretimden kalkmasından itibaren fabrika tarafından parçalarını bulundurma mecburiyeti 15 yıldır. Ancak bu süre, saat parçacılarının stoklarını da hesapladığımızda bir kat artırılabilir. Bu süreler aşıldığında bazı özel modellerin yedek parça temini zor olmaktadır.

 Designed by Aksisnet Digital Studios All rights reserved. © 2012.TEVFİK AYDIN Saat Sanayi ve Ticaret A.Ş.